ترکمانی: ۱۸ میلیون کودک و نوجوان جایی در سبد فرهنگی ما ندارند/ مسئولان اصفهان به جشنواره کودک حس مالکیت دارند نه تکلیف

یک فیلمساز سینمای کودک با بیان اینکه نباید نشاط حاصل از برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان را نادیده بگیریم، می‌گوید متولیان استان میزبان جشنواره باید زمینه رشد و ارتقای این رویداد مهم فرهنگی را فراهم آورند.
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نادره ترکمانی، نویسنده و کارگردان، یکی از قدیمی‌ترین و مؤثرترین جشنواره‌‌ها را جشنواره کودک خواند و با بیان اینکه فرایند جشنواره کودک متفاوت از هر جشنواره دیگری است، گفت: با برگزاری دو سالانه جشنواره کودک چیزی از آن باقی نمی‌ماند. وضعیت سینمای کودک به گونه‌ای است که به شدت به حمایت و همراهی نیاز دارد.
او با اشاره به اینکه برگزاری دو سالانه کودک به این بهانه که تولیدات‌مان کم بوده است، راهکار نیست، ادامه داد: کرونا تا جایی پیش رفت که حتی سینمای کودک را از حاشیه هم دور کرد، اما اینجا جشنواره کودک بود که چراغ این سینما را روشن نگه داشت.
کارگردان فیلم سینمایی «خاله سوسکه» در این‌باره افزود: این جشنواره یک جشن عمومی هم هست، چون ما بیش از ۱۸ میلیون کودک و نوجوان داریم اما آیا این ۱۸ میلیون جایی در سبد فرهنگی کودک و نوجوان ما دارند یا خیر. حالا تئاتر و ادبیات و … هم که بماند. ما نشاط حاصل از برگزاری این جشنواره را نباید نادیده بگیریم، چراکه به دلایلی چون نوع مخاطب، ویژگی‌ها، کنش ‌و واکنش‌ها و روندش، متفاوت از هر جشنواره دیگری است.
این فعال حوزه کودک، جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان را فرهنگی‌ترین و مردمی‌ترین جشنواره کشور عنوان کرد و گفت: از همین رو در موضوع کودک و نوجوان به لحاظ کلان عزم ملی لازم است، البته بماند که حوزه سینما کلی متولی هم دارد. اما متأسفانه صداوسیما که رسماً عقب نشسته است به گونه‌ای که نه از آثار کودک برای نمایش آن‌ها حمایت می‌کند و نه در حوزه ساخت و فرهنگ‌سازی حضور دارد، در حالی که در این زمینه، بودجه ویژه‌ای هم برای آن تعریف شده است.
او درباره نقش‌آفرینی سایر سازمان‌ها و نهادها در زمینه سینمای کودک بیان کرد: آموزش و پرورش و کانون که متأسفانه خیلی کمرنگ عمل می‌کنند. از شهرداری‌ها و تمامی مراکزی که با مقوله کودک مواجه هستند انتظار همراهی می‌رود که متأسفانه چنین نیست. حدود ۱۸ سازمان و نهاد که بهزیستی و حتی وزارت کشور هم در دایره آن‌ها هستند، تکلیفی در عرصه فرهنگ‌سازی برای کودکان و نوجوانان بر دوش دارند که اتفاقاً به این بهانه بودجه هم می‌گیرند و در لیست متولیان هم هستند، اما در زمان نقش‌آفرینی کسی در میدان عمل نیست.
این کارگردان سینمای کودک درباره برگزاری جشنواره در اصفهان با تأکید براینکه اصفهان و مدیرانش از عنوان جشنواره کودک استفاده می‌کنند و معتقد هستند که این جشنواره مال ماست، تصریح کرد: اگر جشنواره برای شماست، آدمی نسبت به چیزی که احساس مالکیت دارد باید به آن خدمت کند و در زمینه‌های مختلفش فعالیت داشته باشد. شما در حوزه کودک و نوجوان تا به حال فیلمی را دیده‌اید که اصفهان در ساخت آن مشارکت و دستی بر آتش داشته باشد؟ چون اصفهان استان ثروتمندی هم هست، به راحتی می‌تواند در سینمای کودک جریان‌ساز باشد و از امتیازهایی که دارد در مسیر حمایت از سینمای کودک استفاده کند، اما متولیان اصفهان یا فراموش کردند یا به آن بی‌توجه هستند.
ترکمانی با بیان اینکه ما الزام و مسئولیت فردی برای پرداخت به حوزه کودک داریم و تمامی این سازمان‌ها باید بیش از این‌ها احساس مسئولیت کنند، افزود: حالا نمی‌دانم چرا اصفهان به این موضوع فکر نمی‌کند و آیا برگزاری جشنواره را به صرف یک امتیاز برای خود می‌بینند که به موضوع مشارکت و جریان‌سازی ورود نمی‌کند یا مسئله چیز دیگر است.
کارگردان فیلم سینمایی «گورداله و عمه غوله» با اظهار تأسف از نبود مشارکت متولیان استان اصفهان در ساخت آثار کودک و نوجوان گفت: ما یکبار شهردار اصفهان را ندیدیم که بگوید می‌خواهم با سینماگران نشستی داشته باشم و درباره دغدغه سینمای کودک، مسائل و حل آن‌ها نشستی داشته باشم. برگزاری جشنواره کودک در هر شهری امتیازی برای آن شهر است، مشروط بر اینکه زمینه‌های رشد، گسترش و ارتقا آن جشنواره را فراهم آورد.
او با تاکید براینکه امیدوارم متولیان و مسئولان اصفهان نگاه نقادانه ما را به فال نیک بگیرند، ادامه داد: در حوزه سینمای کودک و نوجوان القای یک حس مشترک در راستای مسئولیت‌پذیری، همراهی، همدلی و همفکری، باید در سازمان‌ها و نهادها و همچنین شهر برگزارکننده وجود داشته باشد تا زیر یک چتر مدیریتی کارها به خوبی پیش برود. اگر این سازماندهی و مدیریت وجود نداشته باشد، همه این ارگان‌ها و سازمان‌ها پراکنده عمل می‌کنند.
نویسنده حوزه سینمای کودک با ابراز تأسف از اینکه همه از مسئولیت خود شانه خالی کردند و ظاهراً هم کسی یا جایی وجود ندارد که به آن‌ها بگوید چرا؛ گفت: ما سینماگران فکر می‌کنیم فقط فارابی باید حمایت‌گر عرصه سینمای کودک و نوجوان باشد، درحالی‌که این پشتیبانی و حمایت تنها بر دوش فارابی نیست و سایر نهادها و سازمان‌های مرتبط با کودکان و نوجوانان نیز موظف هستند دستگیر این حوزه باشند.