هفته فیلم کودک با «23نفر» کلید خورد

مهدی جعفری: فیلم بدون نصیحت، بیشتر بر ذهن نوجوان اثر می‌گذارد

«هفته فیلم کودک» با نمایش فیلم سینمایی «۲۳ نفر» به کارگردانی «مهدی جعفری» آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، نخستین روز از «هفته فیلم کودک»، عصر شنبه ۱۳ مهر با فیلم «۲۳ نفر» مهدی جعفری در سالن زنده‌یاد عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی آغاز شد.
مهدی جعفری، کارگردان فیلم سینمایی «۲۳نفر» پیش از آغاز نمایش این فیلم در «هفته فیلم کودک» گفت: فیلم «۲۳نفر» تلاش گروهی من و دوستان نازنینی است که کنار من بودند. از آقای فرآورده گرفته تا دیگر همکاران خوبم که پس از سال‌ها پیگیری بالاخره سال گذشته به نتیجه رسید و ساخته شد و همه همدلانه در آن کار کردند. «۲۳ نفر» روایتی از قهرمانان نوجوانی است که با همه احوالات نوجوانی، شیطنت‌ها، رشد عقل و آگاهی، خودسری‌ها و نافرمانی کردن یا نکردن‌ها و این که چگونه می‌تواند مقاومت خود را در شرایط سخت نشان بدهد و… تصویر شده‌اند. فیلم در عین حال که روایتی از سه دهه پیش است، ولی این داستان خاص و خیلی از داستان‌های دوران جنگ، از این نظر شنیدنی‌اند که می‌توانند برای نسل امروز و فردا، نکانی را در دل خود داشته باشند. نکاتی که ما سعی می‌کنیم، برای انتقال آنها، از مستقیم‌گویی و نصیحت‌کردن‌ پرهیز کنیم تا روایت فیلم، بر ناخودآگاه مخاطب اثرگذار باشد.
جعفری در ادامه گفت: تلاش ما بر این بود که اشکالات رایج چنین فیلم‌هایی را تکرار نکنیم؛ یعنی جای مانیفست دادن و تلاش برای ارائه نصیحت و پیام، واقع‌گرایانه و جذاب، یک رویداد واقعی را نشان بدهیم، اما بتوانیم به زبان سینما، بر ذهن مخاطب، اثر بگذاریم.
مجتبی فرآورده تهیه‌کننده فیلم سینمایی «۲۳ نفر» نیز گفت: فیلم «۲۳ نفر» نمایشی از مردم امروز سرزمین ما در ۲۷ سال پیش است و ویژگی‌ فیلم، توجه به این نکته است که نوجوانان دیروز، چگونه برای عزت می‌جنگیدند و مقاومت می‌کردند.
«هفته فیلم کودک» به همت بنیاد سینمایی فارابی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، به‌منظور فراهم ساختن زمینه‌ای برای دیدار هنرمندان، منتقدان، اصحاب رسانه، تهیه‌کنندگان، پخش‌کنندگان، سینماگران و نویسندگان حوزه کودکان و نوجوانان، تا ۱۸ مهر از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در سالن زنده‌یاد عباس کیارستمی بنیاد سینمایی فارابی ادامه دارد؛ انیمیشن بنیامین (محسن عنایتی)، منطقه پرواز ممنوع (امیرداسارگر)، قطار آن شب (حمیدرضا قطبی)، اقیانوس پشت پنجره (بابک نبی‌زاده) و تورنا۲ (سیدجواد هاشمی) فیلم‌های روزهای آینده این هفته فیلم هستند.