پوران درخشنده: رفتیم تا آفتاب مهربانی را در سیستان و بلوچستان پررنگ‌تر کنیم/ زندگی ما سینماگران با مردم است

پوران درخشنده گفت: زندگی ما سینماگران با مردم است. سینما نمی‌تواند جدا از مردم باشد و جدایی از مسئولیت‌های اجتماعی ما شکل بگیرد.
این کارگردان سینما و رئیس مرکز گسترش سینمای کودک و نوجوان با بیان این که امسال به فکر برگزاری برنامه‌ای ویژه در ایام جشنواره فیلم فجر و برای کودکان محروم کشورمان بوده‌اند به ایسنا اظهار کرد: همزمان با جشنواره فجر، تصمیم گرفتیم در کنار کودکان سیل‌زده سیستان و بلوچستان باشیم و به همین دلیل هم با بنیاد سینمایی فارابی گفت‌وگو داشتیم. آن‌ها هم بسیار استقبال کردند و با همدلی که به وجود آمد توانستیم برنامه «بچه‌های آفتاب» را در کنار ویژه برنامه‌های «سیمرغ پروانه‌ها» برگزار کنیم.
وی ادامه داد: با کمک بنیاد فارابی و چند خیر، هدایایی را برای بچه‌ها تهیه کردیم و هنرمندان عزیزی همراهمان شدند تا آفتاب مهربانی را در این استان پر رنگ‌تر کنیم. بسیار خوشحال هستم که به این استان آمدم. توانستم مشکلات بچه‌های این منطقه و فرهنگ و نوع زندگی‌شان را بهتر بفهمیم و به این موضوع فکر کنیم که به عنوان سینماگر چه کارهایی از دستمان بر می‌آید. چه فیلم‌هایی در این منطقه باید ساخته شود و این که در این منطقه محروم آیا باید سینما بسازیم یا خیر و کسانی که می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند را تشویق کنیم که فعالیت‌های عمرانی را در این منطقه جدی بگیرند. اینجا با بچه‌های نخبه‌ای آشنا شدیم که در سنین پایین پر از ایده و استعداد بودند.
این کارگردان سینما همچنین گفت: باید بدانیم که برای ساخت سیستان و بلوچستان مسئولیت سختی داریم. زندگی ما سینماگران با مردم است. سینما نمی‌تواند جدا از مردم باشد و جدایی از مسئولیت‌های اجتماعی ما شکل بگیرد. بچه‌ها در سیستان و بلوچستان نیاز دارند آگاهی پیدا کنند و مدرسه داشته باشند. زیرساخت‌ها در این جا خیلی مهم است. ساخت مدرسه در این منطقه بسیار مهم است. روستاها فاصله زیادی با هم دارند و حتی مدارس یک کلاسه هم می‌تواند کمک خوبی برای بچه‌ها باشد.
رئیس مرکز گسترش سینمای کودک و نوجوان با بیان این که مردم سیستان و بلوچستان با وجود محرومیت‌هایی که دارند، اما بسیار انسان‌های با عزت نفس و با مناعت طبعی هستند؛ عنوان کرد: آمدن به این منطقه به اتفاق همکاران خوبمان برای ما موقعیتی خیر بود. شاید اگر سیل نبود، این همه توانمندی و مهربانی این مردم را نمی‌توانستم ببینم.
این کارگردان و فیلمنامه‌نویس اظهار داشت: چابهار پر از قصه است. چرا این مناطق را برای ساخت فیلم انتخاب نکنیم. زیبایی‌های زیادی دیدم. اینجا خیلی چیزها هنوز بکر است و اگر بخواهم فیلمی بسازم شاید به این منطقه بیایم.