با فیلم‌های کروناروایت جشنواره ۳۳ | «کرونا و کودک کار» و پرسش‌هایی از جنس زمانه

فیلم کوتاه «کرونا و کودک کار» حرف‌های تازه‌ای از وضعیت کودکان کار در شرایط کرونایی ارائه می‌دهد.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، بخش کروناروایت امسال با توجه به شرایط حاضر جامعه به جشنواره فیلم کودک و نوجوان اضافه شده است. زهرا موسوی؛ کارگردان فیلم کوتاه «کرونا و کودک کار» درباره مضمون آن گفت: فیلم از پیوند کرونا و کودک کار سخن می‌گوید. زمان اوج کرونا که همه کسب و کارها تعطیل شدند، کودکان کار همچون ماقبل کرونا چاره‌ای جز حضور در بیرون از خانه نداشتند. در این فیلم کوتاه سعی برآن شده است که کودک فیلم، حرف خود را بی‌پرده بزند.
موسوی توضیح داد: او نه تنها بلندگوی کودکان کار شده است، بلکه از زبان اقشار ضعیف جامعه که در این شرایط سخت مجبور به امرا معاش برای خود وخانواده خود هستند، سخن می‌گوید. کودک کار فیلم، سال‌ها به سختی‌هایی بدتر از کرونا عادت کرده است و ترسی از کرونا ندارد. او ترس از کرونا را بهانه کرده است که از این طریق گلایه خود را به گوش کسانی رساند که کودکان کار را نمی‌بینند و به درددل‌شان گوش نمی‌دهند. مخاطب فیلم پیر و جوان، مردم عادی و کسانی هستند که شاید آینده کودکان کار به نیم نگاهی از سوی آن‌ها بستگی دارد.

زهرا موسوی افزود: حضور اولین فیلم من در سن ۱۴ سالگی در این جشنواره بسیار رویایی و ارزشمند است. امیدوارم در طول جشنواره نیز، نظر مردم و داوران جشنواره را به خود جلب کند.
او ادامه داد: من از کودکی مخاطب جشنواره بودم و در دو دوره گذشته به عنوان داور کودک و نوجوان در کنار داوران اصلی در جشنواره حضور داشتم. امسال راه‌یابی فیلم «کرونا و کودک کار»، دلتنگی، جای خالی داوری و شوق تماشای حضوری فیلم‌ها را تا حد زیادی برای من جبران کرده است.

او ادامه داد: قطعا نمایش آنلاین، حال و هوای خوش دوره‌های گذشته را نخواهد داشت. این برای پدر و مادرهای اصفهانی که برای برپایی هرساله جشنواره روزشماری می‌کردند، اتفاق خوشایندی نخواهد بود، اما اخبار امیدوارانه جشنواره در دو ماه اخیر، نشان از تلاش و اهمیت بی‌حد و اندازه دبیر و عوامل جشنواره، برای برپایی هرچه بهتر آن و نزدیک شدن به فضای سال‌های قبل دارد. امید است در سال آینده به دور از هر مشکل و ویروسی، باز هم شاهد برپایی حضوری جشنواره باشیم.

عوامل فیلم «کرونا و کودک کار» عبارتند از: بازیگر، نویسنده و کارگردان: زهرا موسوی، تصویربردار: سایدا هوشنگی، تدوین وصداگذاری: زهرا موسوی، مشاور کارگردان: ویدا موسوی، پوستر: محمد مهدی اقبالی، با حضور: رقیه چهلگردی و اشرف کامران.