دستیار ویژه دبیر و مدیر امور ICT جشنواره سی و سوم: سینمای ایران برای ورود آثارش به رسانه‌های جدید تجربه متفاوتی را رقم زده است

دستیار ویژه دبیر جشنواره سی و سوم و مدیر امور ICT این رویداد سینمایی با تاکید بر این که جشنواره فیلم کودک نخستین رویداد سینمایی کشور و منطقه است که به صورت سراسر آنلاین برگزار می‌شود، گفت: سینمای ایران برای ورود آثارش به رسانه‌های جدید تجربه متفاوتی را رقم زده است و مفهوم جشنواره، مخاطب، داوری مردمی و … در این دوره دچار دگرگونی اساسی شده است.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان ونوجوانان، «میلاد شُکرخواه» دستیار ویژه دبیر جشنواره سی و سوم و مدیر امور ICT این رویداد سینمایی، با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده جهت برگزاری مجازی این دوره از جشنواره، گفت: «شکل‌گیری هستۀ برپایی آنلاین جشنواره‌های سینمایی از بهار ۹۹ با دستور ریاست محترم سازمان سینمایی کشور مبنی بر حمایت از تولید و توسعه نرم‌افزاری بومی به منظور راهبری رویدادهای آنلاین سینمایی و دبیرخانه‌ای الکترونیک با اتکاء به توامندی‌های داخلی، آغاز شد. پیاده‌سازی بخشی از این پروژه، پیش‌تر توسط تیمی از برنامه‌نویسانی که با جشنواره همکاری داشتند شکل گرفته بود، لذا تکمیل این کار، متناسب با اقتضائات برگزاری یک جشنواره بین‌المللی و با هدف تامین نیازمندی‌های دبیرخانه‌ جشنواره‌های سازمان سینمایی کشور، ذیل فعالیت‌های بخش فن‌آوری اطلاعات بنیاد سینمایی فارابی، در دستور کار قرار گرفت؛ که با گذشت چند ماه کار مستمر و فشرده، شهریور ماه ۹۹، فاز نخست آن در جشنواره فیلم کودک، مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

او ادامه داد: «با توجه به شیوع بیماری کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، ناگزیر زمینه‌هایی فراهم شد که به سمت برگزاری آنلاین جشنواره حرکت کنیم. بر همین اساس، طرح پیشنهادی برگزاری آنلاین با الهام از جشنواره‌های موفق بین‌المللی که به شیوه آنلاین برگزار شده بودند و همچنین توانمندی‌های داخلی، در دبیرخانه جشنواره تنظیم شد. به همین منظور، جلسات مختلف کارشناسی و همفکری با صاحب نظران سینما، دبیران جشنواره‌ها و مدیران سینمایی برگزار شد و در نهایت، این طرح توسط دبیر جشنواره در شورای برنامه‌ریزی جشنواره فیلم کودک مطرح و به اتفاق آرا تصویب شد که این دوره از جشنواره به شیوه آنلاین در چهار بخش اصلی برگزار شود.»

شُکرخواه اکران آنلاین آثار جشنواره را مهم‌ترین بخش جشنواره عنوان کرد و افزود: «با توجه به تجربه موفقی که پلتفرم‌های داخلی درمورد اکران آنلاین فیلم‌های سینمایی داشتند و استقبال خوبی که در سطح مخاطبان و فیلمسازان از این شکل اکران با وجود محدودیت‌های کرونا صورت گرفته بود، مذاکراتی با آن‌ها صورت گرفت که در نهایت، منجر به این شد تا پلتفرم‌های «نماوا، فیلیمو، تیوا و هاشور» متناسب با توانمندی‌ها و تخصص خود در کنار جشنواره حضور داشته باشند.‌ ملاک و معیار در انتخاب و گزینش این پلتفرم‌ها، مبتنی بر توانمندی و تخصص هریک از این مجموعه‌ها در به کارگیری از تکنولوژی‌ها و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در اکران آنلاین و پوشش برنامه‌های جشنواره در سطحی وسیع براساس استانداردهای جهانی در حوزه سینما بود. زیرا امکان ارائه سرویس پایدار به یک جشنواره بین‌المللی از مهمترین دغدغه‌هایی بود که تیم برگزاری جشنواره از اول به آن تاکید ویژه‌ای داشت.»

او با اشاره به جدول نمایشی که  توسط دبیرخانه جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اطلاع‌رسانی شده است افزود: «از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۲، طی ۶ روز، اکران فیلم‌های جشنواره انجام خواهد شد. قیمت‌گذاری فیلم‌ها در سه سطح رایگان، ۱۰ هزار تومان برای فیلم‌های بلند داستانی و ۵ هزار تومان برای سایر فیلم‌های کوتاه پیش‌بینی شده است. روال خرید مخاطبان عام که در ادوار گذشته به صورت گیشه‌ای، بلیت خریداری می‌‌‌‌کردند؛ در این دوره، این گونه خواهد بود که با مراجعه به پلتفرم‌های «فیلیمو، نماوا و تیوا» بلیت مورد نظر خودشان را خریداری نمایند. همچنین طی هماهنگی‌های به عمل آمده با تیم پشتیبانی و مرکز تماس هر سه پلتفرم، آمادگی لازم برای پاسخ گویی به هرگونه سوال و مشکلات مخاطبان در ایام برگزاری جشنواره فراهم شده است.»

شُکرخواه ادامه داد: «اساساً مخاطبان جشنواره به دو گروه کلی تقسیم شده‌اند. گروه نخست، شامل مخاطبانی هستند که پیش‌تر در سامانه جشنواره به عنوان صاحبان آثار، منتقدان، اهالی رسانه و داوران کودک و نوجوان ثبت نام کرده‌اند، که به این گروه، در حساب کاربری سامانه کدتخفیف رایگان برای نمایش فیلم‌ها تعلق گرفته است. گروه دوم مربوط به مخاطبان عام جشنواره خواهد بود که هرساله از طریق گیشه بلیت خریداری می‌کردند که در این دوره، می‌توانند با مراجعه مستقیم به پلتفرم‌ها، براساس جدول نمایش، فیلم مورد نظر خود را انتخاب و تماشا کنند.»

 

او در خصوص کارگاه‌های آموزشی جشنواره توضیح داد: «متقاضیان شرکت در کارگاه‌ها، که طی زمابندی مقرر شده در سامانه جشنواره ثبت نام کرده‌اند؛ می‌توانند با مراجعه به حساب کاربری خود در سامانه جشنواره، کدهای تخفیف رایگان را دریافت نمایند و با مراجعه به پلتفرم «تیوا» فیلم کارگاه‌ مورد نظرشان را مشاهده کنند. همچنین برای بخش پرسش ‌و پاسخ هنرجویان که از مهمترین بخش‌ کارگاه‌های جشنواره به حساب می‌آید، پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته تا در محیطی امن، امکان گفتگوی هنرجویان و اساتید فراهم شود. به همین منظور اتاق‌هایی برای هر کارگاه ،جهت این گفتگوها و تبادل نظر ایجاد شده است که لینک حضور در آن‌ها، برای کلیه هنرجویان، پیامک و به آن‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

دستیار ویژه دبیر جشنواره سی و سوم، در توضیح بخش‌های جنبی جشنواره بیان کرد: «این برنامه‌ها شامل «شب‌های اصفهان»، «افتتاحیه و اختتامیه جشنواره»،«نشست‌های پرسش و پاسخ» و سایر برنامه‌هایی است که در خانه جشنواره «سینما فرهنگ تهران» برگزار‌ می‌شود. مخاطبان جشنواره می‌توانند به تمامی این برنامه‌ها به صورت روزانه با امکان بازپخش در شبکه تعاملی تیوا به صورت رایگان دسترسی پیدا کنند.»

او افزود: «بخش چهارم مربوط به کتابخانه ویدیویی است که در دوره سی و دوم، این امکان برای مخاطبان در اصفهان به صورت فیزیکی فراهم شده بود اما در این دوره با توجه عدم حضور مخاطبان، به ‌صورت آنلاین با همکاری پلتفرم هاشور برپا شده است. در این خصوص، براساس امکانات متنوعی که پلتفرم هاشور در اختیار جشنواره قرارداد، بویژه امکان دو زبانه بودن آن که جزو ویژگی‌های مهم آن به حساب می‌آید، بخش کتابخانه ویدیویی با بیش از ۴۰۰ فیلم آماده شده است. مخاطبانی که قبلاً در بخش بازار فیلم سامانه جشنواره ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به حساب کاربری خود با دسترسی تعریف شده از بخش کتابخانه ویدیویی در پلتفرم هاشور استفاده نمایند.»

شُکرخواه با تاکید بر این که جشنواره فیلم کودک نخستین رویداد سینمایی کشور و منطقه است که به صورت سراسر آنلاین برگزار می‌شود، گفت: سینمای ایران برای ورود آثارش به رسانه‌های جدید تجربه متفاوتی را رقم زده است و مفهوم جشنواره، مخاطب، داوری مردمی و … در این دوره دچار دگرگونی اساسی شده است. لذا از سوی صاحبان آثار، رسانه‌ها و مخاطبان در سراسر کشور، کاستی‌های احتمالی در نخستین گام‌ها قابل نقد و بررسی هستند و امیدواریم در گام‌های بعدی سایر جشنواره‌ها نقایص‌ ما را جبران کنند.

سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به صورت مجازی از ۲۷ مهر تا ۲ آبان به‌دبیری علیرضا تابش برگزار می‌شود.