رئیس سازمان بهزیستی کشور: جشنواره کودک، آغازگر «توجه به افراد دارای معلولیت» در جشنواره‌های سینمایی ایران و منطقه است

دکتر«وحید قبادی‌دانا» با اشاره به فعالیت‌ مثبت جشنواره فیلم کودک در مناسب‌سازی فیلم‌های جشنواره در پخش پلتفرم‌ها برای مخاطبان نابینا و ناشنوا، گفت: با توجه به اینکه این گونه فعالیت‌ها در جشنواره‎های سینمایی ایران و منطقه کم‌نظیر است، می‌تواند شروع خوبی باشد تا در تمامی رویدادهای فرهنگی و اجتماعی مسئولین و متولیان افراد دارای معلولیت را به رسمیت بشناسند.

 

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، دکتر«وحید قبادی‌دانا» رئیس سازمان بهزیستی کشور، گفت: این روزها شاهد برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در کشور هستیم.مناسب‌سازی برنامه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی جهت حضور افراد دارای معلولیت بسیار حائز اهمیت است و زمینه تلفیق اجتماعی و شامل‌سازی عزیزان دارای محدودیت را فراهم می‌کند. این مناسب‌سازی فقط به صورت فیزیکی نیست که در معابر خیابان‌ها و مبلمان شهری باشد بلکه مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری برای افراد دارای معلولیت در سایر حوزه‌ها مثل حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی هم حائز اهمیت است.

او با اشاره به اینکه امسال با شیوع ویروس کووید-۱۹ جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به صورت مجازی برگزار می‌شود، گفت: برگزاری آنلاین جشنواره، فرصتی است که همه کودکان و نوجوانان ایرانی از این جشنواره استفاده کنند و با توجه به اینکه یکی از اهداف این جشنواره استفاده همه کودکان از آثار جشنواره است، امسال در جشنوار‌ه نسبت به مناسب‌سازی آثار برای افراد ناشنوا به صورت زیرنویس و در برخی از سکانس‌ها و پلان‌های فیلم‌ها با زبان اشاره اقدام شده است.

قبادی‌دانا ادامه داد: امسال تلاش شده تا برای اولین بار به صورت توضیح و شرح صحنه فیلم‌ها (به شیوه اودیو اسکریپشن) مناسب‌سازی برای افراد دارای معلولیت نابینایی هم صورت گرفته است ضمن آن که در روز جهانی عصای سفید، اخبار جشنواره در قالب گزارش‌های تصویری همراه با زبان اشاره برای استفاده افراد دارای معلولیت ناشنوایی منتشر شد که این کار یکی از اقدامات خوبی بود که انجام شده است و با توجه به اینکه این گونه فعالیت‌ها در جشنواره‎های سینمایی ایران و منطقه کم‌نظیر است، می‌تواند شروع خوبی باشد تا در تمامی رویدادهای فرهنگی و اجتماعی، مسئولین امر و متولیان اجرایی برنامه‌ها افراد دارای معلولیت را به رسمیت بشناسند و برنامه‌ریزی مناسبی برای استفاده آنها از جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی صورت گیرد.

او در پایان با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در دوره گذشته جشنواره در این زمینه اظهار داشت: سال گذشته حدود ۱۶۰۰ نفر از عزیزان دارای معلولیت در سینماهای جشنواره در اصفهان، با انواع معلولیت‌های جسمی، حرکتی، نابینایی و ناشنوایی و اوتیسم حضور داشتند. گروه مترجمین ناشنوایان در سانس‌های اختصاصی برای این افراد و گروه دوبله برای سانس‌های اختصاصی نابینایان فعالیت کردند. همچنین با همکاری انجمن‌های فعال در حوزه افراد دارای معلولیت، مناسب‌سازی فیزیکی برای سینماهای میزبان جشنواره انجام شد و در کارگاه‌های جشنواره هم، مناسب‌سازی با زبان اشاره برای افراد ناشنوا، از جمله اقداماتی بود که صورت گرفت.