کارگردان انیمیشن «فهرست مقدس»:

تقویت تبلیغات، نیاز امروز سینمای کودک است

کارگردان انیمیشن «فهرست مقدس»، گفت: درخصوص تبلیغات حوزه کودک، باید قوی‌تر عمل کرد تا توجه نفرات بیشتری به این ژانر جلب شود و بخش خصوصی هم به سرمایه‌گذاری رغبت پیدا کند.
محمدامین همدانی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره اهمیت برگزاری جشنواره فیلم کودک اصفهان، اظهار داشت: جشنواره کودک برای معرفی آثار برگزیده در حوزه کودک، رویداد مثبتی است و به اعتقاد من حتی می‌تواند موثرتر از جشنواره فجر عمل کند. جشنواره فجر حواشی متعددی در دل خود دارد که جلوه سینمای کودک را کم‌رنگ می‌کند، اما در جشنواره کودک، تنها به فیلم‌های کودک پرداخته می‌شود و فکر می‌کنم تعاملی که در بخش بین‌الملل اتفاق می‌افتد بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
وی با اشاره به وضعیت اکران فیلم‌های حوزه کودک و لزوم تصمیم‌گیری جدی در این‌باره، گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی اکران، قرار بود سرگروه‌ها در هر فصل اکران، نمایش یک فیلم کودک را در دستور کار داشته باشند، اما نیمه اول سال در حال پایان است و هنوز به شکل جدی شاهد اکران فیلم‌های کودک نبودیم.
این روند نشان می‌دهد سرگروه‌ها به نمایش فیلم‌های کودک، اهتمام نمی‌ورزند. البته نمی‌توان تمام تقصیر را به گردن سینماداران انداخت، شاید با ارتقای سطح کیفی آثار کودک، وضعیت کمی بهتر شود. به اعتقاد من سازمان سینمایی باید در این حوزه اهتمام بیشتری داشته باشد. در واقع ژانر کودک، این روزها توجه زیادی می‌طلبد.
این کارگردان و تهیه‌کننده با تاکید بر فراهم شدن زیرساخت حضور کودکان و نوجوانان در سینما گفت: برای مثال درخصوص تبلیغات حوزه کودک، باید قوی‌تر عمل کرد تا توجه افراد بیشتری به این ژانر جلب شود و بخش خصوصی هم به سرمایه‌گذاری رغبت پیدا کند.
وی ادامه داد: به عقیده من هنوز اعتماد به نفس در سینمای کودک وجود ندارد، البته به نظر می‌رسد شورای اکران نسبت به وضعیت نمایش فیلم‌های کودک نگران است و سرگروه‌های سینمایی را مجبور به اکران فیلم‌های کودک می‌کند. اما چون سینماها در این حوزه به اجبار عمل می‌کنند، سانس‌های خوب را در اختیار فیلم‌های کودک قرار نمی‌دهند. برای مثال نوبت صبح را به اکران فیلم‌های کودک اختصاص می‌دهند. اما برای فیلم‌هایی که مخاطب‌شان کودکان و نوجوانان هستند و باید همراه خانواده‌ به سینما بیایند خوب نیست.
همدانی با اشاره به لزوم توجه به انیمیشن، خاطرنشان کرد: به نظرم باید به ساخت آثار انیمیشن در حوزه کودک نیز توجه شود، زیرا انیمیشن، گونه‌ای از سینماست که حد و مرز ندارد و برای همه‌ کودکان در همه کشورها می‌تواند جذاب باشد. پس با توجه به این بخش سینمایی می‌توانیم شاهد اعتلای سینمای کودک باشیم.