پیام‌های تسلیت فارابی، جشنواره کودک و کانون در پی درگذشت آیت‌الله علی شیخ‌الاسلامی

در پی درگذشت آیت‌الله دکتر علی شیخ‌الاسلامی، عالم ربانی، مفسر قرآن کریم، معلم عرفان و اسوه اخلاق و معنویت و چهره ماندگار و درخشان ادب فارسی مراکز فرهنگی پیام‌های تسلیتی صادر کردند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، در پیام بنیاد سینمایی فارابی و جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان خطاب به حسین شیخ‌الاسلامی عضو شورای تخصصی سینمای کودک بنیاد سینمایی فارابی و مشاور دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان آمده است: درگذشت پدر ارجمندتان عالم ربانی، مفسر قرآن کریم، معلم عرفان و اسوه اخلاق و معنویت حضرت آیت‌الله دکتر علی شیخ‌الاسلامی چهره ماندگار و درخشان ادب فارسی را به جنابعالی و خاندان گرامی شیخ‌الاسلامی تسلیت می‌گوییم و از درگاه خداوند متعال برای ایشان علو درجات و برای شما صبر و شکیبایی آرزومندیم.

همچنین اداره کل سینمایی و تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از دیگر تشکل‌های فرهنگی بود که در پیامی به حسین شیخ الاسلامی، درگذشت مرحوم علی شیخ‌الاسلامی را تسلیت گفت و از او به عنوان عالم ربانی و چهره‌ماندگار ادب فارسی یاد کرد.

بر اساس این خبر، آیت‌الله دکتر علی شیخ‌الاسلامی، استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر ادبیات و مترجم، صبح پنجشنبه، ۲۳ اردیبهشت‌ در پی مدتها ابتلا به بیماری گوارشی در ٨۵ سالگی درگذشت.

او متولد سال ۱۳۱۵ در استهبان استان فارس بود. دوره دبستان و دبیرستان را تا سیکل اول متوسطه، در دبستان و دبیرستان مغربی طی کرد. هم‌زمان درس‌های حوزوی و طلبگی را تحت نظارت پدرش، آقا میرزا ابوالقاسم، معروف به علامه ادامه داد. در کنکور زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز شرکت کرد و پذیرفته شد. چهار سال بعد با رتبه نخست از آن دانشگاه درجه کارشناسی زبان و ادبیات فارسی گرفت. قبل از شروع دوره دکتری در امتحان دانشسرای تربیت دبیر شرکت کرد و با رتبه اول پذیرفته شد و مدتی در شهر فسا به تدریس پرداخت. شیخ‌الاسلامی در سال ۱۳۴۹ از دانشگاه تهران دکتری زبان و ادبیات فارسی گرفت و از مرداد ۱۳۵۰ در همان دانشگاه به تدریس پرداخت. از سال ۱۳۵۷ تصدی دانشگاه‌های علامه طباطبایی تهران و تربیت معلم تهران یا دانشگاه خوارزمی فعلی را به عهده داشت و سال‌ها به عنوان مدیریت گروه و ریاست دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران مشغول به تدریس و فعالیت بود.

شیخ‌الاسلامی علاوه بر مقالات متعدد به زبان‌های فارسی و عربی، کتاب‌هایی را در زمینه‌های اعتقادی، عرفان، مسائل کلامی و ادبی تألیف یا ترجمه کرده است.

او در دوره هشتم (سال ۱۳۸۹) به عنوان یکی از چهره‌های ماندگار ایران معرفی شد.

«زندگی‌نامه خدیجه کبری و فاطمه زهرا سلام‌الله علیها»، تألیف هاشم الحسنی ترجمه علی شیخ‌الاسلامی، «برگزیده متون ادب فارسی دانشگاه»، «راه و رسم منزل‌ها» و «خیال، مثال و جمال در عرفان اسلامی» از جمله آثاری هستند که از این چهره فرهنگی به‌جا مانده‌اند.

زنده‌یاد علی شیخ‌الاسلامی جزء نسل سوم استادان دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، شاگرد مستقیم بدیع‌الزمان فروزانفر و جلال‌الدین همایی، دوست و شاگرد سیدجعفر شهیدی و عبدالحسین زرین‌کوب، چهره‌ ماندگار حوزه‌ ادبیات سال ۸۹، استاد راهنمای تز دکترای قیصر امین‌پور، عضو هیأت مؤسس دانشگاه علامه طباطبایی، نزدیک به ۱۰ سال رئیس دانشگاه تربیت معلم، بیش از ۱۵ سال رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، عضو هیأت ممیز وزارت فرهنگ و آموزش عالی، حافظ‌شناس، محی‌الدین عربی‌شناس، استاد عرفان مکتب شیراز و استاد بیش از ۲۰ دوره در دانشگاه‌های تهران، علامه، تربیت معلم و آزاد بوده و یک دوره تفسیر منازل‌السائرین با کتابی به نام «راه و رسم منزل‌ها»، یک دوره تفسیر قرآن و یک دوره تفسیر حافظ و نگارش بیش از ۱۰ کتاب و ۲۰۰ مقاله را در کارنامه دارد.