بهروز مفید: ترجیح می‌دهم اولین نمایش «بام بالا» در جشنواره فیلم کودک باشد

تهیه‌کننده فیلم «بام بالا» عنوان کرد: اگر جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان برگزار شود ترجیح می‌دهیم اولین نمایش فیلم در این جشنواره باشد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی به نقل از خبرگزاری صبا، بهروز مفید تهیه‌کننده فیلم سینمایی «بام بالا» به کارگردانی سیدجمال سیدحاتمی با اعلام اینکه فیلم آماده نمایش است، توضیح داد: اگر جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان برگزار شود ترجیح می‌دهیم اولین نمایش فیلم در این جشنواره باشد. در غیر این صورت تمایل‌مان به نمایش عمومی «بام بالا» در مهر یا آبان‌ماه است؛ به طور کلی همه چیز به شرایط آینده بستگی دارد.

او درباره علت نامگذاری این فیلم بیان کرد: پیش از این نام فیلم «نُه سالگی» بود اما چون «بام بالا» اسم عروسک حاضر در فیلم است به این نام تغییر دادیم. نام این عروسک معنی خاصی ندارد و چون فیلم در فضای کودک ساخته شده است لزومی به استفاده از نام‌های معنی‌دار در آن نیست زیرا این اسامی از سوی بچه‌ها پذیرفته می‌شوند.

مفید درباره شخصیت عروسکی داستان توضیح داد: «بام بالا» پیرمردی‌ست که متناسب با آرزوی بچه‌ها به دنیای آن‌ها وارد می‌شود، او شخصیتی کاملا فانتزی دارد و براساس آرزویی که بچه قهرمان داستان می‌کند، وارد زندگی‌اش می‌شود.

این تهیه کننده درباره داستان فیلم خاطرنشان کرد: داستان درباره یک خواهر و برادر دوقلو است که شب تولدشان متوجه اختلاف موجود میان پدر و مادرشان می‌شوند که نگرانی‌هایی را در آن‌ها به وجود می‌آورد. این دو کودک به سهم خود تلاش می‌کنند که اخلافات موجود را حل کنند و پدر و مادرشان را در کنار یکدیگر قرار دهند.

تهیه‌کننده «دزد و پری ۲» در پایان درباره ساخت اثر در حوزه کودک مطرح کرد: فضای فرهنگی کشور ما به داشتن فیلم‌هایی متناسب با ذائقه کودکان نیازمند است. به نظر من این فضای جای کار زیادی دارد، ضمن اینکه باید از حمایت خوبی هم برخوردار باشد. این فضا از نظر بودجه و سرمایه در مضیقه است و محدودیت‌هایی هم برای حضور کودکان در سینما وجود دارد. باید گفت جای این فیلم‌ها در سینمای ایران خالی‌ست و نباید گذاشت جای این فیلم‌ها توسط فیلم‌های خارجی پر شود…

حمید لولایی، حسین سلیمانی، امیر غفارمنش، مونا غمخوار بازیگران بزرگسال و نیوشا علیپور، آریا نرج آبادی، آرمین جداخوانی، آرشام ابری، علی دیده بان بازیگران کودک فیلم «بام بالا» را تشکیل می‌دهند.

عوامل «بام بالا» که با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی به تهیه‌کنندگی بهروز مفید ساخته شده، عبارتند از: مدیر فیلمبرداری: حسین ناظریان، مدیر صدابرداری: علیرضا نیازی، طراح صحنه و لباس: مرتضی پور حیدری، طراح گریم: احسان روناسی، طراحی و ساخت عروسک: مرضیه محبوب، صدای عروسک: مسعود کرامتی، عروسک‌گردان: عیسی یوسفی پور، آهنگساز : بامداد افشار، نیوشا قربانی، مدیر تولید: مسعود مهدوی، دستیاراول کارگردان و برنامه ریز: حمیده مقدسی، شاعر: رسول نقوی، جلوه‎های بصری: نیما قپانوری، صداگذاری و ترکیب صدا: مهرداد جلوخانی، مدیر مالی: فریبا قشلاقی، روابط عمومی: سپیده کامرانی فر، طراح و سرپرست گروه فرم(حرکت): علی براتی، تدوین: مهدی جودی، منشی صحنه: مریم طریقی نژاد، عکاس: فرازد اسدیان، مدیر تدارکات: سیدرسول سیدحاتمی.