گزارش افتتاحیه پنجمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران

پنجمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران افتتاح شد.
به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان؛ مراسم افتتاحیه پنجمین «المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران» صبح امروز ۱۷ مهر در ساختمان شماره ۳ بنیاد سینمایی فارابی، با حضور حبیب ایل‌بیگی دبیر المپیاد، سهیلا عسکری، مدیر اجرایی المپیاد و منتورها و مربیان المپیاد فیلمسازی با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.
در ابتدای این مراسم، دو تیزر از معرفی پنجمین «المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران» پخش شد.

سپس حبیب ایل‌بیگی، مدیر المپیاد، به روی صحنه آمد و گفت: پنجمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران را در اولین روزهای ماه ربیع که پیام‌آور جشن و شادی است، آغاز می‌کنیم. امسال ۵۰ نوجوان ۳۱ دختر و ۲۱ پسر با ۳۷ ایده و ۲۴ فیلم کوتاه از ۱۵ استان به المپیاد فیلمسازی راه‌پیدا کردند. امسال شهرها و استان‌های بیشتری با المپیاد همراه شدند.
او ادامه داد: المپیاد را امروز ۱۷ مهر شروع می‌کنیم و آیین پایانی آن روز ۲۱ مهر خواهد بود. ضمن این که نشست‌های انتقال تجربه را با پوران درخشنده، حبیب احمدزاده و بهروز شعیبی خواهیم داشت که با نوجوانان به گفت‌و‌گو خواهد نشست.
در پایان گفت: از همه منتورها و مربیانی که در این دوره به ما کمک می‌کنند، کمال تشکر را دارم. لازم است از پشتیبانی همکارانم برای برگزاری «المپیاد» تشکر کنم. امسال با تغییرات زیادی همچون تغییر دولت مواجه بودیم اما ما فکر کردیم که کار را تا روزی که هستیم ادامه دهیم حتی اگر شرایط مبهم باشد چراکه مدیران تغییر می‌کنند اما نوجوانان و هنرمندان هستند و کار برایشان باید جریان داشته باشد.
خوشبختانه آیین افتتاحیه جشنواره به خوبی برگزار شد. تعداد بسیاری از نوجوانان از جای‌جای کشور درگیر این جشنواره در بخش‌هایی چون خبرنگاری، داوری و… هستند و در خدمت بعضی از آن‌ها نیز در المیپاد فیلمسازی هستیم.
من دیروز در «سینما فرهنگ» بودم و شاهد فضایی گرم و صمیمی شدم که حس بسیار خوبی از این بابت داشتم.
وحید گلستان، بیژن میرباقری و پوران درخشنده که سال‌های پیش منتور جشنواره بودند داوری این دوره را به عهده دارند و بهترین گزینه برای قضاوت بودند چراکه پیش‌تر جریانی که نوجوانان در المپیاد طی می‌کنند، می‌شناختند و با هیجان‌ آنها از ابتدا مواجه بودند. هدف ما از این المپیاد این نیست که نوجوانان فیلمساز شوند چراکه کسی در طول چند روز فیلمساز نمی‌شود اما روزهای خوب و بانشاطی را تجربه خواهند کرد که می‌تواند در مسیر آینده‌شان راهگشا باشد. امیدوارم که المپیاد فیلمسازی تبدیل به جریان مداومی شود که نوجوانان حاضر در آن بتوانند بعدها برای آینده کشورشان مثمرثمر عمل کنند.

در ادامه علیرضا تابش، دبیر جشنواره به روی صحنه آمد و گفت: ما در «بنیاد سینمایی فارابی» بسیار مفتخریم که رویدادی را به اسم نوجوانان در عرصه فیلمسازی راه‌اندازی کردیم و امیدوارم که این رویداد با رفع نقص‌ها و کاستی‌ها در سال‌های آینده تبدیل به جریانی پویا در کشور شود. از همه کسانی که برای برگزاری این المپیاد تلاش کردند تشکر می‌کنم. ما ناچار به برگزاری برخط المپیاد به دلیل بحران ویروس کرونا بودیم و امیدواریم با رد شدن از این روزها بتوانیم در سال‌های آتی نوجوانان را در المپیاد کنار هم جمع کنیم. بابت قصور و کاستی‌های احتمالی نیز معذرت می‌خواهم.
در ادامه کلیپی از معرفی داوران المپیاد پخش شد و مربیان پنجمین المپیاد فیلمسازی نیز در یک کلیپ معرفی شدند.

در بخش بعدی مراسم، صاحبه خدمتگزار که در اولین دوره المپیاد فیلمسازی شرکت کرده بود و این روزها به عنوان منشی صحنه در استان گیلان فعالیت می‌کند، به روی صحنه آمد و گفت: من در ابتدا علاقه‌مند به بازیگری بودم برای همین فیلم ساختم که در فیلم‌های خودم بازی کنم اما بعد که شروع به کار در پشت صحنه مردم جذابیت بازیگری برایم رنگ باخت.
المپیاد اولین سفری بود که بدون والدین می‌رفتیم و از این بابت برایمان بسیار جذاب بود امروز هم از تمامی استان‌ها یک دوست خوب فیلمساز دارم که در سراسر ایران مشغول به کار هستند.
در ادامه مراسم افتتاحیه، گروه‌بندی نوجوانان در کلاس‌های المپیاد با کلیپ‌های ویدئویی اعلام شد.

بعد از معرفی هر گروه منتورها و مربی‌ها به روی صحنه آمدند و به خیلی کوتاه به معرفی خود پرداخته و از شور هیجان‌ شروع پنجمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان گفتند.

با نواخته شدن زنگ المپیاد، پنجمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران رسما شروع به کار کرد.

گزیده سخنان منتورها و مربیان در افتتاحیه المپیاد:

مونا شاهی: حضور در چنین رویدادی برای من بسیار هیجان‌انگیز است.

اشکان رهگذر: امیدوارم کنار بچه‌ها باشیم و لحظه‌های خوبی را کنار هم بگذاریم.

شهلا پورآرین: خوشحالم برای سومین دوره هستم و تجربه‌های جدید داشته باشم.

بابک نکویی: من هم از حضور در جشنواره خوشحال هستم.

امیر فیضی: حتما روزهای خوب خواهیم داشت.

الهام آقالری: من هم بابت حضور خوشحال هستم.

مرجان اشرفی‌زاده: مشتاق و منتظر این تجربه تازه هستم و برایم جالب است که با دنیای نوجوانان آشنا شوم.

نواب محمودی: من هم بسیار خوشحال هستم.

نادره ترکمانی: من با شعار سینما، سرزمین خیال به المپیاد آمدم و تا این خیال را بارور کنم.

فرهاد توحیدی: این واقعیتی است که امروز همان قدر بچه‌ها، بچه ما پدر و مادرها هستند، پای سینما بزرگ می‌شوند. امروزه فیلمسازهای جوان و درجه یکی پا به سینما گذاشته‌اند که سینما را متحول کرده‌اند.

حسین قناعت: برای کودکان و نوجوان و همکاری با آنها اشتیاق داریم. نوجوانان امروز خیلی متفاوت هستند با نوجوان قدیمی… امیدوارم تلاش کنیم که سینمای کودک و نوجوان را به سمتی ببریم که هر روز بیشتر شاهد ترقی آن باشیم…