جزئیات افتتاحیه سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان؛

جشنواره‌ای در پاسداشت تصویر و کودکی/ همزمان با شب عید غدیرخم جشنواره سی و دوم کودک رسما افتتاح شد

همزمان با برگزاری مراسم افتتاحیه در بوستان غدیر شهر اصفهان، سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، آغاز به کار کرد.
به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، مراسم افتتاحیه سی و دومین جشنواره فیلم‌ کودک و نوجوان با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.
علیرضا تابش، مدیران بخش‌های مختلف جشنواره سی و دوم، مرضیه برومند، پوران درخشنده، رائد فریدزاده، قدرت الله نوروزی (شهردار اصفهان)، عبدالله علیمراد، ابوالفضل جلیلی، رابعه مدنی، کامبوزیا پرتوی، لیلی رشیدی، علی اکبر قاضی‌نظام، وحید نیکخواه آزاد، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی انصاری، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد استان اصفهان، مهدی مزروعی، امیراحمد زندآور، فتح الله معین، پورمحمد شریعتی عضو شورای اسلامی شهر اصفهان و معاونین شهردار و … از چهره‌های حاضر در مراسم هستند.
حضور علاقه‌مندان در بوستان غدیر شهر اصفهان در مراسم افتتاحیه که مصادف با شب عید سعید غدیر خم است، شور و حال خاصی به این مراسم داد.
در ابتدای این مراسم ویدئویی به زبان انگلیسی از نوجوانان پخش شد که ضمن خوشامدگویی به حاضران، یادی از کودکان سیل‌زده کردند.
سپس حجت‌الاسلام محمدعلی انصاری، رئیس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان به دعوت پژمان بازغی، مجری برنامه روی صحنه حضور پیدا کرد تا پیام سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را قرائت کند.

در ادامه پژمان بازغی از یک نوجوان خواننده دعوت کرد تا روی صحنه بیاید و او قطعه «علی ای همای رحمت» را برای حضار خواند که با تشویق حضار همراه شد.
همزمان با اجرای این قطعه، پرچم روی ضریح حرم حضرت علی (ع) در نجف اشرف توسط همسران و فرزندان چهار شهید مدافع حرم روی صحنه به نمایش درآمد.
سپس ویدئویی در تکریم ۲۳ هزار شهید دفاع مقدس و شهیدان احمد کاظمی و محسن حججی (شهید مدافع حرم) با سخنانی از مقام معظم رهبری برای حضار پخش شد.
در ادامه این مراسم، علیرضا تابش، دبیر جشنواره روی صحنه حاضر شد و متنی را درباره سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان برای حضار قرائت کرد که مشروح آن به این شرح است:
به نام خدا
بالاخره، روزها یکی یکی طی شدند و باز به روزهای نشاط و سرور رسیدیم؛ چه فرخنده است تلاقی عید مذهبی و میهنی غدیر در آیین افتتاحیه این دوره از جشنواره، به ویژه که میزبانمان شهر مهربان، ریشه‌دار و تکرار ناپذیر اصفهان و اهالی با صفایش باشند که در تمام این روزها همپای ما، بلکه بیش از ما تلاش کردند تا جشن و جشنواره‌ای که در پاسداشت تصویر و کودکی، و تصویرِ کودکی برپا شده است، به صمیمانه‌ترین و آراسته‌ترین ترتیبات برگزار شود.
در این شادی مضاعف، هر سخنی بیش از خیر مقدمی از صمیم قلب و به نمایندگی از تیم یکدل و سخت‌کوش برگزاری جشنواره، نه مناسب چنین لحظاتی است و نه مطلوب مستمعان پر از لبخند و شیطنت و شادی کودکانه، پس همین بس، که با افتخار بگویم:
مهمانان داخلی ‌و خارجی
کودکان عزیز و امیدوار سرزمین پهناورم
نوجوانان خلاقِ شرکت‌کننده در سومین المپیاد فیلمسازی، هنرمندان سرفراز، آزاده و افتخار آفرینِ کودکان و نوجوانان، مسئولان شهر اصفهان، و متولیان فرهنگ و هنرِ کودکان و نوجوانان ایران
عید بزرگ غدیر بر همه شما مبارک
به سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم های کودکان و نوجوانان ایران خوش آمدید و امیدوارم روزهایی پر از رنگ و نشاط و خوشی را در اصفهان زیبا با هم تجربه کنیم.

حق به همراهتان و علی یارتان
والسلام علیکم و رحمه الله برکاته.
سپس قدرت‌الله نوروزی، شهردار اصفهان روی صحنه حاضر شد و ضمن خوشامدگویی به حضار، مهمانان و نوجوانان حاضر در این رویداد سینمایی گفت: امشب شبی است که فردای آن غدیر خم است و چه زیباست این تلاقی بین افتتاحیه و فردا ایجاد شده است، برکتی برای جشنواره بین‌المللی کودکان و نوجوانان است، جشنواره‌ای که می‌تواند سرمایه بزرگی نه برای کودکان امروز که برای آینده سازان مملکت باشد. بسیار خوشحالم که در چنین جمعی فرصتی ایجاد شد که با شما سخن بگویم.
وی ادامه داد: فلسفه وجودی جشنواره‌ها ایجاد شور و نشاط است و این جشنواره که نمونه منحصر به فرد در ایران و منطقه است، جشنواره‌ای است که می‌تواند نگاره‌های معصومانه کودکان را برای حل مشکلات جهان به کمک بطلبد، نگاره‌هایی که هر یک در قابی می‌تواند درخششی برای روشنایی آینده باشد، نگاره‌هایی که هر یک در قابی می‌تواند آینده‌سازان را به عنوان پرچم‌داران امروز و سرمایه‌داران فردا معرفی کند. بسیار خوشحالم که توانستیم سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان را با دائمی شدن آن در اصفهان برگزار کنیم.
نوروزی در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار داشت: امیدوارم در این چند روز هنرمندان عرصه سینما بتوانند با به نمایش گذاشتن آثار خود در اصلاح امور، بیداری کسانی که نیازمند فیلم‌های هشداردهنده هستند از این فرصت استفاده خوبی کنند چراکه سینما یک عصای جادویی است که می‌تواند آرمان‌های یک ملت را به نمایش بگذارد. عصای جادویی که می‌تواند به وسعت افق دید مخاطبان و قوه خلاقه سازندگان خویش در جامعه اثر بگذارد.
شهردار اصفهان همچنین بیان کرد: امشب شب مهمی است، امشب شب عید غدیر، اشرف‌الاعیاد است و همچنین شب افتتاح جشنواره‌ای است که ما می‌خواهیم با آن و هنرنمایی هنرمندان امید را به جوانان تزریق کنیم و فضایی ایجاد کنیم که سازندگان آینده کشور، کسانی که مدیران، پدران، مادران، کارشناسان و برنامه ریزان آینده کشور هستند بتوانند با هنرنمایی هنرمندان، نقش اثربخشی پیدا کنند و به همین دلیل است که جشنواره مهم است. شما به همین دلیل در اینجا جمع شده‌اید تا میدان را برای شور و نشاط که لازمه فوری و حیاتی جامعه است فراهم کنید.
من از همه شما، وزیر ارشاد، مسئولان سازمان سینمایی، دبیر جشنواره و تمام کسانی که در روزها و شب‌های طولانی برنامه‌ریزی کردند تا اینگونه زیبا هنرها به نمایش گذاشته شود تشکر می‌کنم و چه زیباست این شب و امیدوارم هر شب و هر روز ایران ما اینچنین زیبا باشد و به امید داشتن چنین روزهایی جشنواره سی و دوم فیلم های کودکان و نوجوانان را آغاز می کنیم.
در ادامه این مراسم که با استقبال حاضران همراه بود، پس از پخش کلیپی از فیلم‌های خاطره‌انگیز سینمای کودک مانند «باشو غریبه کوچک»، «کلاه قرمزی»، «شهر موش‌ها»، «دزد عروسک‌ها»، «سفر جادویی»، «قصه‌های مجید» و … گروه موسیقی متشکل از نوجوانان هنرمند با حضور روی صحنه به اجرای قطعاتی پرداختند.
پخش کلیپ معرفی هیات انتخاب بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره پایان بخش مراسم افتتاحیه سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان بود.