مدیر دبیرخانه سی‌‌دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان:

فیلمسازان کوتاه به مدت زمان مدنظر در فراخوان دقت کنند/ تاکید بر اهمیت بخش «وب سری‌» در جشنواره

مدیر دبیرخانه سی‌و‌دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان درباره روند و شرایط ارسال آثار کوتاه به دبیرخانه جشنواره توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، «سیمون سیمونیان» مدیر دبیرخانه سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ستاد خبری جشنواره درباره استقبال فیلمسازان از جشنواره و تعداد آثاری که برای شرکت در این رویداد سینمایی در بخش آثار کوتاه و پویانمایی به دبیرخانه رسیده است گفت: تاکنون بیش از صد و پنجاه فیلم در بخش فیلم‌های کوتاه و پویانمایی با ارسال اثر، متقاضی حضور در سی و دومین دوره از جشنواره شدند. تعداد زیادی از فیلمسازان چهره‌های جوان و استعدادهای نوظهوری هستند که متقاضی شرکت در این دوره از جشنواره شدند.

مدیر دبیرخانه سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با تاکید بر مقرراتی که در فراخوان جشنواره امسال به آنها اشاره شده است بیان کرد: طبق مقررات جشنواره، فیلم‌هایی که زمانشان بین ۳ تا ۱۵ دقیقه است فیلم کوتاه محسوب می‌شوند و جشنواره نیز پذیرای این آثار است. بنابراین فیلمسازان این نکته را درنظر داشته باشند که فیلم‌های با زمان کمتر یا بیشتر طبق آیین نامه شرایط حضور در جشنواره را ندارند و تنها آثاری که این شرایط را دارند مورد پذیرش و بازبینی هیئت انتخاب قرار خواهند گرفت.

وی در ادامه، با اشاره به این نکته که در این دوره از جشنواره برای نخستین بار شاهد برگزاری بخش وب ‏سری‏ها، به صورت رقابتی هستیم، برگزاری این بخش را نشانه‌ی تغییر نگاه حاکم بر جشنواره، و به رسمیت شناختن وضعیت نوین صنعت تصویر در حوزه‌ی کودک و نوجوان دانست و در توضیح شرایط شرکت در این بخش گفت: آثار سریالی، که به صورت اختصاصی برای پخش روی شبکه‏ های اینترنتی طراحی و تولید شده، و مخاطب خود را کودک و نوجوان انتخاب کرده‏اند، فارغ از اینکه به صورت رایگان یا قابل خریداری و برای بسترهای متنوع UGC،یا بسترهای VOD، تولید شده باشند می‏توانند در این بخش شرکت کنند، طول مدت هر قسمت یا وبیزود از این مجموعه‏ ها نیز، در پذیرش این آثار در این بخش از جشنواره موثر نیست، و جشنواره پذیرای تمامی آثار وب‏ سری، از آثار کوتاه یک دقیقه‏ ای تا مجموعه‏ های بلند ۳۰ تا ۴۵ دقیقه‏ خواهد بود.

سیمونیان تاکید کرد:  هیات داوری و انتخاب در این بخش، هم ملاک‌های مرتبط با کیفیت هنری آثار، و هم ماهیت کسب و کاری آنها را مد نظر قرار خواهد داد و پیش‏بینی ما آن است که امسال، حضور این آثار، روحیه‏ ی نوگرایانه و منطبق با شرایط روز صنعت تصویر در ایران را، به جشنواره تزریق خواهد کرد.

سیمونیان در پایان نیز یادآور شد: ۱۵ تیرماه سال جاری آخرین فرصت ثبت نام و تحویل آثار به سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان است و جز در مورد بخش وب‏ سری‏ها، که به دلایل مختلف ممکن است فرصت فراخوان آن تمدید شود، در دیگر بخشها شاهد تمدید این فرصت نخواهیم بود.