گزارش نشست فیلم «جزیره فضایی»(تورنادو۲) در خانه اجرایی جشنواره | سیدجواد هاشمی: قسمت اول «تورنادو» اولین فیلم سینمای کودک است که در پلتفرم‌ها رکورد زد

«سیدجواد هاشمی» گفت: خوشحالم که قسمت اول «تورنادو» به اولین فیلم تاریخ سینمای کودک ونوجوان بدل شد که در پلتفرم‌ها دیده شد و بیش از ۱۰۰ هزار نسخه قاچاق داشت.

 

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان ونوجوانان، نشست معرفی فیلم سینمایی «تورنادو۲» در خانه اجرایی جشنواره با اجرای «محمدرضا مقدسیان» برگزارشد.

سیدجواد هاشمی کارگردان فیلم «تورنادو۲» در ابتدای این نشست گفت: به نشانه اعتراض ماسکم را برمی‌دارم، تنها موجودی که در کرونا دچار نفس تنگی شده است سینماست و الی باقی نهادها ومشاغل کار خودشان را دنبال می‌کنند، در همه زمینه‌ها به سینما ظلم می‌شود. تنها موجودیت فرهنگی هنری که به نجات انسان فکر می‌کند را به کام مرگ نشانده‌اند. امروز زمانی که در صندلی‌ سالن سینمای جشنواره نشستم تعجب کردم. تنها سوالم این است که موضوع تا چه زمانی می‌خواهد ادامه پیدا کند.

هاشمی درباره فیلم «تورنادو۲» تصریح کرد: خوشحالم از این که «تورنادو۲» بهتر از نسخه اولش شده است با اینکه به «تورنادو۱» بسیار ظلم شد، در تلویزیون برای رقیب این فیلم هزاران تیزر و برای تورنادو تنها سی تیزر کار شد. زمانی که تیزر فیلم تورنادو دریکی از شبکه‌های ماهواره پخش شد ۱ میلیارد فروش کرد. متاسفانه کرونا جلوی باقی اکران فیلم گرفت و خوشحالم به اولین فیلم تاریخ سینمای کودک ونوجوان بدل شد که در پلتفرم‌ها دیده شد و بیش از ۱۰۰ هزار نسخه قاچاق داشت.

این کارگردان ادامه داد: کار برای بچه‌ها سخت است و اگر کسی بچه‌ها را جدی بگیرد سخت‌تر است، متاسفانه همیشه در متن دچار مشکل هستیم. بچه‌ها در هر کشوری مهم هستند و هرچه برایشان خرج کنیم کم است.‌ متاسفم که شبکه‌های تلویزیون در این راستا با سینمای کودک همراه نیستند.

عباس دلدار جانشین تهیه فیلم در ادامه این نشست خاطر نشان کرد: متاسفانه حمایتی از فیلم‌های کودک نمی‌شود. سرمایه گذار سرمایه می‌گذارد اما هیچ تبلیغاتی برای فیلم‌ها صورت نمی‌گیرد.

هاشمی با اشاره به خطرات عدم دوستی کودکان با سینما در بزرگسالی گفت: عادت سینما رفتن زمانی که از بچه‌ها در سنین کم، از بین برود، همان بچه‌ها در بزرگسالی دیگر مخاطب سینما نخواهند بود و برای تماشای فیلم به سینما نخواهند رفت. این مخاطبی که اکنون در سینما وجود دارد، اثرات همان فیلم‌های دوران کودکی است.

«عباس جمشیدی» بازیگر فیلم سینمایی «تورنادو۲» با اشاره به حضورش در این فیلم گفت: اولین تجربه بازیگری من در حوزه سینمای کودک و نوجوان بوده است، راهنمایی‌ها ودغدغه‌های آقای هاشمی بود که نقش من را ساخت‌.

او در بخشی از صحبت‌های خود با انتقاد از شرایط تولید و نمایش فیلم‌های کودک و نوجوان، اظهار داشت: زمانی کانون پرورش فکری کودک و نوجوان فعالی داشتیم اما الان فقط یک اسم از آن‌ باقی مانده است.

او ادامه داد: از همه نکات مهم‌تر، متریال قصه است و زمانی که فقدان قصه مناسب داشته باشیم، بازیگری هم نمی‌خواهد به سینمای کودک وارد شود. درگذشته فیلم‌های جذابی برای کودکان تولید می‌شد و تمام مردم ایران مخاطبان سینما بودند.

«وحید نفر» بازیگر این فیلم سینمایی در بخش دیگری از نشست با اشاره به فیلم سینمایی «تورنادو۲» تصریح کرد: از سیدجواد هاشمی تشکر می‌کنم که به من اعتماد کرد و این نقش را به من سپرد. درحوزه نمایش نقش‌های مشابه این کار را داشته‌ام‌ اما بازی در این فیلم یکی از سخت‌ترین نقش‌هایی بود که به‌عهده داشتم، بعد از سه ساعت‌ونیم گریم سخت در لوکشین‌های مختلف این نقش را بازی می‌کردم. در برخورد اول به عنوان بازیگر درباره زبان اختراعی آقای هاشمی در گویش‌ نقش‌های فیلم تعجب کردیم. تخیل فرهیخته آقای هاشمی این فیلم را تولید کرده است.

«مهران گنبدلو» تدوین‌گر با اشاره به تدوین فیلم «تورنادو۲» توضیح داد: سیدجواد هاشمی پکیج کاملی از سینماست. بیش از نیمی از فیلم جلوه‌های ویژه‌ زیادی داشته است که این اولین چیزی است که یک تدوین‌گر با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند و تجربه بسیارخوبی برایم بوده است. فیلم «تورنادو۲» مخصوص کودک است و قاعدتا ساختار ذهن‌ این مخاطب با مخاطب بزرگسال فرق دارد پس این فیلم ممکن است برای بزرگسالان جذاب نباشد اما حتما برای کودکان جالب است.

هاشمی در ادامه این نشست خاطر نشان کرد: عشق در فیلم‌های کودک ممنوع است، این درحالیست که یکی از مولفه‌های سینمای کودک است. ترس و دلهره یکی از المان‌های فیلم‌های کودک است. این ترس در «هری‌پاتر» یا حتی «سیندرلا» هم موجود است. اگر آن خرس در فیلم «گلنار» نبود، گلنار ماندگار نمی‌شد. بچه‌ها عجوزه را بیشتر از باقی نقش‌های فیلم «پیشونی سفید» دوست داشتند. کسی که تجربه ترس را در سینما نداشته باشد جایی با آن مواجه می‌شود و هیچ آشنایی با آن ندارد.

«نگار نافد» بازیگر فیلم «تورنادو۲» عنوان کرد: درحوزه تئاتر کودک فعالیت کرده بودم اما کار تصویری نداشتم. قبلا بازیگران چهره کار کودک می‌کردند اما اکنون این اتفاق نمی‌افتد و این به خاطر این است که حمایتی در این زمینه نشده، هرچقدر مخاطب با شخصیت‌های فیلم هم‌ذات پنداری کند، علاقه‌اش در این زمینه بیشتر می‌شود.

«فرزانه زهره‌وند» بازیگر این فیلم سینمایی درباره حضورش در این فیلم گفت: «تورنادو۲» دومین تجربه من در کنار آقای هاشمی بود. سختی‌های کار ما این است که اگر با کار کودک شروع کنیم دیده نمی‌شویم. تمام خانواده‌های ایرانی باید کودکانشان را به سینما رفتن عادت بدهند، زیرا این عادت در ذات آنها خواهد ماند.

«علیرضا احمدی» بازیگر فیلم سینمایی «تورنادو۲» خاطر نشان کرد: از آقای هاشمی ممنونم که کار کودک را ارزش‌گذاری کرده‌ است. قبل از آمدن به جشنواره حتی از ایشان پرسیدم برای شهید قاسم سلیمانی فیلم نمی‌سازی؟ گفت فعلا درگیر سینمای کودک هستم و وقت انجام کار دیگری ندارم…

«راستین عزیزپور» بازیگر نقش «هامون» با اشاره به نقش خود گفت: بازی در این فیلم برایم تجربه خوبی بود. واقعا معتقدم آقای هاشمی بازیگر می‌سازد. دور از گلایه سوالی که در ذهنم ایجاد شده، این است که ما در سینما با ماسک می‌توانیم فیلم ببینیم اما در رستوران‌ها همه باید ماسک‌هایشان را دربیاورند که خطرش بسیار بیشتر است اما در این مابین فقط به سینما ظلم می‌شود.

«محمدمهدی ایرانی» بازیگر نقش «شوکا» نیز در این نشست درباره وضعیت سینمای کودک و نوجوان عنوان کرد: فیلم «جزیره فضایی» (تورنادو۲) برای سینمای کودک و نوجوان الگو است زیرا یک اندیشه درست‌ پشت این فیلم بوده است. این روزها به سینمای کودک بهایی داده نمی‌شود و به جای اینکه از کودکان حمایت شود آن‌ها را کتک می‌زنند از کارشان فیلم می‌گیرند و در فضای مجازی پخش می‌کنند! در زمان کرونا ما هیچ چیزی جز فضای مجازی نداشته‌ایم. ما نسلی را فراموش کردیم که قراراست آینده ساز شوند.

او گفت: افتخار می‌کنم که در کاری بازی کردم که به نسل خودم خدمت کردم.