«علیرضا تابش» در اختتامیه جشنواره سی و سوم: سینمای کودک و سامانه‌های نوین، از این پس فصلی جدید را آغاز خواهند کرد

«علیرضا تابش» در اختتامیه جشنواره سی و سوم گفت: از این پس، سینمای کودک و سامانه‌های نوین، فصل جدیدی از روابط متقابل را آغاز خواهند کرد.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، متن سخنان «علیرضا تابش» دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به شرح زیر است:

کودکان و نوجوانان عزیز

والدین و بینندگان گرامی حاضر در خانه

سینماگران و هنرمندان عزیز و دوست داشتنی سینمای کودک و نوجوان

همکاران عزیزم در دبیرخانه و دیگر بخش‌های سی و سومین دوره جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان

به عنوان دبیر سی و سومین جشنواره‏ فیلم‌های کودکان و نوجوانان، در برابر شما ایستاده‏ام تا مراتب سپاس و تشکرم را از همراهی و هم‌قدمی‏تان در مسیر دشوار برگزاری نخستین جشنواره‏ سینمایی آنلاین تاریخ ایران اعلام کنم. برای رسیدن به این نقطه، تردیدها، هراس‌ها و دوراهی‏‌های فراوانی داشتیم. مسیری باید می‏پیمودیم که نه تنها کسی تا کنون تجربه‏اش نکرده بود، بلکه بسیاری قدم گذاشتن در آن را نابخردانه یا غیرممکن می‏‌دانستند.

اما امروز، با این حجم از استقبال کودکان و نوجوانان کشور، از بخش‌های مختلف جشنواره، تجربه‏ لذت‏بخش مواجهه‏ مستقیم با مخاطبان و قضاوت آزادانه‏ آنها از طریق سامانه‌های آنلاین، حس شیرین تشکیل خانواده‏ای بزرگ با عنوان خانواده‏ صنعت تصویر، و بالاخره برگزاری پرشور چهارمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان کشور، گویی چیزی به نام خستگی برای ما وجود ندارد، و نه تنها مراسمی را که در آغاز آنیم، اختتامیه نمی‏‌دانیم، بلکه آن را نقطه‎ عطف و افتتاحیه‏ مسیری می‏دانیم که می‏تواند مطابق با منویات گام دوم انقلاب اسلامی، و تحولات به روز جامعه، به همبستگی بیشتر اعضای خانواده‏ صنعت تصویر از یکسو، و تقویت ارزش‌ها و بنیادهای راهبردی جامعه از سوی دیگر بینجامد.

به همین دلیل هم، اگرچه گزارش تحلیلی این دوره افتخارآمیز از جشنواره را همکارانم اعلام خواهند کرد، اما بنا ندارم همچون دیگر اختتامیه‏‌ها، سخنم را با گزارش آنچه رخ داد ادامه دهم، و در عوض ترجیح می‌دهم همچون یک افتتاحیه، گزارشی از آنچه از این پس، تا زمانی که در این مسئولیت هستیم، رخ خواهد داد را، ارائه دهم:

  • با توجه به ظرفیت بالای سامانه‌های پخش ویدیوی درخواستی، بی‏‌تردید از این پس، سینمای کودک و سامانه‌های نوین، فصل جدیدی از روابط متقابل را آغاز خواهند کرد. VOD ها می‌توانند به صورت مستقیم و بی‏‌واسطه، نظر و نگاه مخاطبان را به گوش سینماگران برسانند، و از دیگرسو، سینماگران و تولیدکنندگان محتوا، خواهند توانست با تأمین محتوای لازم، سهم محصولات داخلی از سبد مصرف فرهنگی کودکان و نوجوانان را بالا ببرند.
  • همه ما باید تلاش کنیم فاصله میان نگاه بزرگسالان و کودکان، از آنچه هست کمتر شود، داوری سراسری کودکان در این دوره، و افزایش قابل توجه داوران کودک و نوجوان، باعث شگفتی و تصحیح نگاه بسیاری از ما اهالی صنعت تصویر شده است، باید و ضروری است که بیش از پیش به شما مخاطبان‌مان گوش فرادهیم و از شما بیاموزیم، بی‏‌تردید در قدم‌های بعدی این مسیر را دنبال خواهیم کرد.
  • هر قدم نخستی، کمی‌ها و کاستی‏‌های خود را دارد، بسیاری ظرایف و نکات فنی در باب فعالیت در فضای «برخط» بود، که تا پیش از این تمرین و به قول معروف دیکته، قابل تشخیص نبود، می‌شد با انفعال و تسلیم در برابر کرونا، جشنواره فیلم کودک و نوجوان امسال را تعطیل کنیم، اما وظیفه‏ ملی و اسلامی خود می‏‌دانستیم که نه تنها نشان دهیم سینما زنده است، بلکه در کنار قهرمانان سلامت، باید ما نیز از انفعال خارج شده و دست‌کم تلاش خود را، برای ایفای نقش‌مان در زنده نگاه داشتن امید و نشاط در میان مخاطبان انجام می‏‌دادیم. خداوند را شاکرم که هر آنچه در توانمان بود، انجام دادیم و اکنون با اشتیاق به سال‌های آینده چشم دوخته‏‌ایم تا با گذر از این بحران ناشی از شیوع ویروس منحوس کرونا، شکل جدیدی از جشنواره‏‌های ترکیبی آنلاین و فیزیکی را تجربه کنیم. و در قدم‌های بعدی از کاستی‏‌های این دوره درس بگیریم.
  • دو چالش #من_نقش_اول و #به_نظر_من که با همراهی دو تن از مفاخر بزرگ ایران، جناب آقای هوشنگ مرادی کرمانی و ایرج طهماسب آغاز شده است، به دلیل استقبال قابل توجه مخاطبان، ادامه خواهد داشت تا بتوانیم امتداد شعار هر خانه یک سینما را در روزهای آینده نیز شاهد باشیم، جزئیات این رویداد از سوی روابط عمومی جشنواره اطلاع‌رسانی خواهد شد.

در پایان، باید از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و جناب آقای دکتر انتظامی ریاست محترم سازمان سینمایی، وزرای محترم بهداشت و درمان، ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاون ایشان جناب آقای دکتر امیر ناظمی، و جناب آقای دکتر محمد کیاسالار (دبیر کرونا روایت)، شهرداری محترم اصفهان، شهرداری محترم تهران، سازمان صدا و سیما، سامانه‌های پخش ویدئو (نماوا – فیلیمو – تیوا)، اعضای شورای برنامه‌ریزی جشنواره، فعالان سینمای کودک و نوجوان و جمیع دوستان و همکارانی که کمک کردند تا قطار جشنواره، سی و سومین سفر خود را به سلامت طی کند نیز تشکر کنم، به تمام همکارانم در خانه‏‌های اصفهان و تهران جشنواره، که چندین ماه شبانه‏‌روزی برای تحقق این آرزو و خواست، تلاش کردند، و همه‏ شما داوران عزیز کودک و نوجوان، که این روزها کنارمان بودید تشکر کنم، و شما را با وعده‏ روزهایی رنگین‏‌تر و پرنشاط‏‌‌تر از این روزها، به خدا بسپارم.