معاون بین‌الملل جشنواره در گفت‌وگو با تسنیم: پیش‌بینی رونق بیشتر جشنواره سی و چهارم فیلم کودک / صاحبان فیلم‌ها به حضور در جشنواره‌ها رغبت بیشتری دارند / کاهش نگرانی‌ها با جلوگیری از سرقت اینترنتی آثار

«رائد فریدزاده» از مذاکرات با طرف‌های خارجی برای رفع نگرانی نسبت به امنیت فیلم‌ها در بسترهای جشنواره فیلم کودک و همینطور پیش‌بینی حضور بهتر فیلم‌ها با توجه به شرایط موجود در آن خبر داد.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به نقل از تسنیم، «رائد فریدزاده» معاون بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی و سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در خصوص ارسال آثار کشورهای خارجی به این جشنواره بیان کرد: تا کنون چند کشور فیلم‌های خود را برای شرکت در جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان ارسال کردند و پیش‌بینی دبیرخانه جشنواره این است که امسال نسبت به سال گذشته رونق بیشتری در جشنواره داشته باشیم.

او با توجه به اینکه این جشنواره اولین جشنواره سینمایی ایران در دوران کرونا بود که تجربه برگزاری مجازی و فیزیکی را داشت گفت: تجربه موفق و خوب سال گذشته نشان داد که می‌توان با وجود شرایط ویژه و خاصی که بعلت شیوع کرونا حاکم است مانند دیگر جشنواره‌های سینمایی، ما نیز رویدادهای هنری و فرهنگی خود را برگزار کنیم تا به دنباله آن دیگر جشنواره‌های سینمایی مانند مستند و فیلم کوتاه نیز برگزار شوند. تجربه دیگری که برگزاری آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود جشنواره جهانی فیلم فجر بود که توانست با موفقیت برگزار شود.

فریدزاده ادامه داد: امسال برای حضور و شرکت بیشتر فیلم‌های خارجی در جشنواره هنوز با چالش امنیت بسترهای اینترنتی روبرو هستیم. همانطور که می‌دانید برقرار امنیت بصورت صددرصدی در این بسترها امکان‌پذیر نیست. سال گذشته هیچ مورد سرقت و قاچاق فیلم نداشتیم و تنها یک یا دو مورد بود که فیلم در حال اکران نزدیک به سرقت بود که با همکاری و همراهی تیم فنی و پشتیبانی و نهادهای ذیربط توانستیم جلوی آن را بگیریم و از قاچاق فیلم جلوگیری کنیم. اما البته باید این نکته را یادآور شد که با توجه به عدم میزبانی سینماها برای اکران به‌صورت کامل، پخش‌کننده‌های داخلی و خارجی نسبت به سال قبل علاقه بیشتری برای حضور و شرکت در جشنواره‌ها را پیدا کرده‌اند. در واقع سال قبل تصور اولیه این بود که همه‌گیری بیماری نهایتاً تا پایان سال تمام می‌شود اما ادامه آن باعث شد تا صاحبان فیلم تن به ریسک دهند.

فریدزاده بیان کرد: تلاش ما این است که با رایزنی و مذاکرات هم نگرانی آنان را از شرکت در جشنواره کم کنیم و هم بتوانیم با مشوق‌های لازم آنان را برای حضور در جشنواره فیلم کودک و نوجوان دعوت کنیم.